Technologia 5G – korzyści i przyszłość

Technologia 5G - korzyści i przyszłość

Słyszałeś już pojęcie sieć 5G, ale nie wiesz, na czym ona polega i co to jest? Z poniższego artykułu dowiesz się co to 5G oraz jakie ma zastosowania.

Co to jest 5G?

5G to nowa generacja technologii sieci komórkowych, kładąca nacisk zarówno na szybkość, jak i przepustowość. Termin 5G został po raz pierwszy wprowadzony w 1998 roku przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) jako piąta generacja sieci bezprzewodowych.

Ważną kwestią do rozważenia w przypadku sieci 5G jest to, że będą one znacznie bardziej heterogeniczne niż poprzednie generacje, ponieważ będą mogły korzystać z szerokiej gamy technologii dostępu radiowego, w tym naziemnych interfejsów lotniczych, takich jak Wi-Fi i komunikacja satelitarna.

Zastosowanie sieci 5G

Sieci 5G to kolejna generacja komunikacji bezprzewodowej. Oczekuje się, że zapewnią one szybsze przesyłanie danych, mniejsze opóźnienia i lepszą przepustowość sieci. Oczekuje się, że te ulepszenia umożliwią wiele nowych zastosowań Internetu rzeczy (IoT) i innych technologii.

5g w polsce

Jak działa sieć 5G?

5G to kolejna generacja technologii komórkowej transmisji danych. Wykorzysta połączenie wyższych częstotliwości i nowych technologii antenowych, aby zapewnić większą przepustowość, większe prędkości i mniejsze opóźnienia.

Sieć 5G zostanie zbudowana na trzech różnych zakresach częstotliwości: niskim (600 MHz), średnim (3,4 GHz) i wysokim (24 GHz). Zakres niskich częstotliwości będzie wykorzystywany do przesyłania informacji z witryn komórkowych do sieci szkieletowej Internetu. Zakres średnich częstotliwości przeniesie dane z witryn komórkowych do naszych telefonów, podczas gdy zakres wysokich częstotliwości przeniesie dane z naszych telefonów z powrotem do lokalizacji komórkowej.

Wady sieci 5G

Zalety sieci 5G są oczywiste i rewolucyjne, ale są też pewne wady nowej technologii. Jedną z wad jest to, że będzie kosztować więcej niż sieci 4G. Koszt wynika z faktu, że 5G będzie miało większy zasięg i większą przepustowość. Kolejną wadą jest to, że osobom niepełnosprawnym będzie trudniej korzystać z sieci 5G. Dzieje się tak, ponieważ mogą nie mieć dostępu do najnowszych technologii i urządzeń, które mogą nie być kompatybilne z sieciami 5G. Ostatnią wadą sieci 5G jest to, że może powodować zakłócenia innych urządzeń bezprzewodowych w domach lub firmach, takich jak routery Wi-Fi czy telefony bezprzewodowe.