Plusy i minusy światłowodów

Plusy i minusy światłowodów

Światłowód to rodzaj kabla, który może przesyłać dane na duże odległości. Został wynaleziony po raz pierwszy w latach 70. i z czasem został ulepszony, aby był bardziej wydajny.

Co to jest światłowód?

Światłowód to cienkie pasmo szkła lub tworzywa sztucznego, które przepuszcza światło na całej swojej długości. Ta technologia służy do przesyłania informacji na duże odległości i ma wiele zalet w porównaniu z innymi typami kabli. Światłowód jest obiecującą technologią na przyszłość, ponieważ może przesyłać dane z dużo większą prędkością niż kabel miedziany, a jednocześnie jest bezpieczniejszy i tańszy.

Jak działa światłowód?

Światłowód składa się z bardzo cienkich pasm wykonanych z tworzywa sztucznego lub szkła. Żyły te są wiązane razem, tworząc kabel, który jest następnie pokrywany warstwą ochronną. Kabel jest następnie owijany warstwami plastiku, metalu, a nawet papieru, dzięki czemu można go przechowywać bez pękania.

Rdzeń światłowodu składa się z maleńkich cząstek zwanych „fotonami”. Fotony przechodzą przez rdzeń, odbijając się od ścian i od siebie, aż dotrą do drugiego końca. Szybkość, z jaką te fotony się poruszają, zależy od tego, jak ciasno są ze sobą upakowane – gdy jest między nimi mniej miejsca,

światłowód

Plusy i minusy światłowodów

Światłowody to rodzaj kabla, który przesyła dane za pomocą światła. Odbywa się to poprzez wysyłanie impulsów światła przez światłowód, który może być wykonany z tworzywa sztucznego lub szkła. Impulsy światła są następnie przekształcane na informacje binarne, które mogą być przesyłane na drugi koniec światłowodu.

Do zalet tego typu kabla należy zaliczyć jego elastyczność i trwałość. Dopóki włókno nie zostanie złamane, zachowa swój kształt i nie pęknie. Ponadto jest odporny na działanie wody i nie przewodzi prądu, dzięki czemu można go używać w wilgotnym środowisku, np. w pobliżu basenu lub w piwnicy, gdzie mogą znajdować się linie energetyczne.

Wadą związaną ze światłowodami jest to, że wymagają więcej czasu na instalację niż kable miedziane.

Jak podłączyć światłowód?

Do podłączenia światłowodu potrzebne jest złącze zgodne z rodzajem używanego kabla. Złącza występują w różnych typach, takich jak SC i LC.