Domofon – rodzaje i jak go podłączyć?

Domofon - rodzaje i jak go podłączyć

Wybór właściwego domofonu do Twojego domu nie jest łatwym zadaniem. Przeczytaj poniższy artykuł aby dowiedzieć się, jakie są różnice między nimi, oraz co najważniejsze – jak go podłączyć.

Co to jest domofon?

Domofon to system zapewniający dwustronną komunikację między dwoma lub więcej lokalizacjami. Domofony pierwszego typu zostały zainstalowane w biurach, apartamentowcach i innych prywatnych rezydencjach, aby umożliwić najemcom kontakt z dozorcą budynku bez konieczności wychodzenia z mieszkania. Często używano ich również w dużych domach. Systemy domofonowe są teraz dostępne w wielu różnych konfiguracjach do użytku domowego i do zastosowań komercyjnych.

Rodzaje domofonów

Domofony to najlepszy sposób na komunikację z osobą, która jest na zewnątrz budynku. Są najbardziej niezawodnym i efektywnym sposobem komunikacji.

Istnieją dwa rodzaje domofonów – analogowe i cyfrowe. Domofon analogowy to tradycyjny system, który może służyć zarówno do komunikacji audio, jak i wideo. Cyfrowy domofon jest bardziej zaawansowany, ponieważ wykorzystuje Internet do łączenia się z innymi urządzeniami, takimi jak komputery, tablety, smartfony itp. Dodatkowo domofony możemy podzielić na bezprzewodowe i przewodowe. Nowoczesne rozwiązania zawierają również kamery i są to tak zwane wideodomofony.

domofon w kolorze czarnym

Jak podłączyć domofon?

Domofon to dwukierunkowy system komunikacji, który pozwala ludziom rozmawiać ze sobą z różnych obszarów w tym samym budynku. Może być używany do różnych celów, takich jak komunikacja między pokojami, korytarzami i piętrami w tym samym budynku lub z osobami wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Domofon należy podłączyć do obwodu elektrycznego. Następnie należy zamontować kasetę bramofonową, na kilkaset cm nad ziemią, w wygodnym miejscu, np. na słupie. Podłączanie domofonu jest zależne od rodzaju urządzenia. Schemat instalacji konkretnego modelu znajdziesz w instrukcji obłsugi podczas zakupu.