Co to jest inteligentny dom? Wyjaśniamy

dom inteligentny

Usłyszałeś gdzieś termin „inteligenty dom” i zastanawiasz się co to właściwie znaczy? Czym jest inteligentny dom? W poniższym artykule znajdziesz wyjaśnienie.

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to dom, który jest wyposażony w różne urządzenia i systemy, dzięki którym jest „inteligentny”. Urządzeniami tymi, takimi jak żarówki podłączone do internetu, termostaty i zamki do drzwi, można sterować z jednej aplikacji lub strony internetowej.

Oczekuje się, że w nadchodzących latach rynek inteligentnych domów wzrośnie wykładniczo. Głównym motorem tego wzrostu jest rosnąca liczba podłączonych urządzeń w domach i rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania energooszczędne.

Jak sterować inteligentnym domem?

Wszyscy wiemy, że kupując nowe urządzenie, musimy zapoznać się z instrukcją. Co zrobić, jeśli chcesz skonfigurować swój dom za pomocą inteligentnych urządzeń, ale nie wiesz, jak nimi sterować? Dobrą wiadomością jest to, że istnieje teraz wiele aplikacji do sterowania inteligentnymi domami. Można je pobrać na smartfona i używać jako pilota do domu.

Dom inteligentny – koszt

Cena instalacji inteligentnego domu będzie zależeć od wielkości domu, złożoności systemu oraz rodzaju instalowanej technologii. Koszt podstawowej instalacji to minimum kilkaset złotych. Najbardziej zaawansowane i rozbudowane rozwiązania to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy.

Zalety inteligentnego domu

Zalet domu inteligentnego jest wiele. Na początek ułatwia życie. Nie musisz się martwić, że zapomnisz zamknąć drzwi lub zgasić światło, bo możesz to zrobić zdalnie ze swojego telefonu. Pomaga również zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię, regulując temperaturę w domu w oparciu o Twoje preferencje i potrzeby. Dodatkowo podnosi bezpieczeństwo w domu.